RC modely letadel
RC letadla lze rozdělit do několika základních tříd. Základními třídami jsou: tréninkové modely (například větroně a samokřídla), akrobatická letadla a makety vojenských nebo civilních letadel. Některá tyto letadla jsou pro vhodná pro začátečníky, jiná již vyžadují pevnou a hlavně zkušenou ruku pilota či modeláře.
Typy RC letadel Motory a křídla Kanály RC letadel Příklady RC letadel Kontakt

Příklady RC letadel

RC letadel je velké množství, takže není možné představit si všechny. Proto se nyní podívejme na některé zajímavé modely. Konkrétně model s elektromotorem ASW 17 ARF a RC letadlo se spalovacím motorem Spitfire MK IX .60.

RC letadlo Spitfire MK IX .60

Tento model je maketou velmi slavného britského stíhacího letounu Supermarine Spitfire, který britská armáda používala během druhé světové války. Jeho menší RC model má celobalsovou konstrukci a je osazen dvoudobým motorem 10-15 ccm nebo čtyřtaktem 12-15 ccm. Je možné ho spatřit jak ve variantě s drátovým podvozkem, tak také s reálným zatahovacím podvozkem. Pro ovládání tohoto letadla je nutná nejméně čtyřkanálová RC souprava (šestikanálová v případě vysouvatelného podvozku). RC letadlo je vhodné pro pokročilé modeláře a pro akrobatické piloty.


RC letadlo ASW 17 ARF


Jedná se o maketu skutečně existujícího letounu, který poprvé vzlétnul v červenci roku 1971. Původní letadlo vyráběné firmou Alexander Schleicher GmbH&Co. je jednomístný větroň, který byl úspěšný v několika soutěžích. Jeho menší RC model je vyroben z EPP (extrudovaný pěnový polypropylen), což zaručuje, že je RC letadlo téměř nerozbitné. Je osazen střídavým elektromotorem a servy zajišťujícími pohyb směrovky, výškovky, otáček motoru a křidélek na křídlech, vyžaduje tedy minimálně čtyřkanálovou RC soupravu. Model je vhodný pro začátečníky pod dohledem zkušenějšího pilota a poskytuje „odrazový můstek“ k složitějším RC letadlům.