RC modely letadel
RC letadla lze rozdělit do několika základních tříd. Základními třídami jsou: tréninkové modely (například větroně a samokřídla), akrobatická letadla a makety vojenských nebo civilních letadel. Některá tyto letadla jsou pro vhodná pro začátečníky, jiná již vyžadují pevnou a hlavně zkušenou ruku pilota či modeláře.
Typy RC letadel Motory a křídla Kanály RC letadel Příklady RC letadel Kontakt

Počet kanálů RC letadel

Další možností, jak rozdělit RC letadla, je počet kanálů. Počet kanálů obvykle identifikuje, kolik funkcí RC letadla je možné ovládat v jednom okamžiku. Počet těchto kanálů je závislý na počtu serv, které má letadlo (obvykle je to jedna ku jedné, tedy jeden kanál na jedno servo, ale existují i výjimky, kdy například jedno servo potřebuje ke své funkci více kanálů). Toto zmíněné servo je poté zodpovědné za vykonání požadované funkce.

Ovládání RC letadla

Serva ovládají například:

  • Ovládání křidélek – umožňuje s letadlem dělat obraty.
  • Ovládání výškovky – nahoru/dolů.
  • Ovládání rychlosti RC letadla – zrychlování/zpomalování.
  • Ovládání směrovky – vlevo/vpravo. • Ovládání zatahovacího podvozku.
  • Ovládání klapek – zvýšení odporu vzduchu – umožní například přistát na menších plochách.
  • A další funkce. Některé pomáhají s ovládáním RC letadla, jiné ovládají doplňky letadla, např.: světla, palubní kameru atd.


Frekvence, na kterých RC letadla létají


Na závěr této kapitoly se sluší říci, na kterých to frekvencích RC modely letadel fungují. To se značně liší podle každé země. Nicméně v Evropě platí jednotná pravidla, která umožňují fungování letadel na frekvenci 27 MHz, 35 MHz, 40MHz nebo i 2,4 GHz. Kde frekvence 35 MHz je vyhrazena pouze pro RC letadla, 40 MHz pro RC letadla a pozemní modely, 27 MHz obecně pro modely a 2,4 GHz je volné pásmo, kde může fungovat vše bez omezení (pro zajímavost, zde funguje i Wifi).