RC modely letadel
RC letadla lze rozdělit do několika základních tříd. Základními třídami jsou: tréninkové modely (například větroně a samokřídla), akrobatická letadla a makety vojenských nebo civilních letadel. Některá tyto letadla jsou pro vhodná pro začátečníky, jiná již vyžadují pevnou a hlavně zkušenou ruku pilota či modeláře.
Typy RC letadel Motory a křídla Kanály RC letadel Příklady RC letadel Kontakt

Druhy motorů a křídel

RC letadla je možné dělit také podle typu motorů. Mezi základní varianty patří bezmotorové modely tzv. větroně. Pokud ovšem letadlo má motor, tak jeden z těchto dvou druhů: elektromotor či spalovací motor. Další možností, jak RC letadla rozdělit, je pozice jejich křídel. Zde jsou tři základní varianty a to hornoplošník, středoplošník či dolnoplošník.

RC letadla a jejich motory

Motory v RC letadlech a obecně všech RC modelech jsou buď elektromotory, nebo spalovací motory. Rozdíl není pouze v palivu, ale také v rychlosti či v údržbě těchto motorů. Proto je při výběru modelů RC letadla důležité věnovat čas i tomuto faktoru. Elektromotor je napájen z baterie, tu je nutné pravidelně nabíjet. U některého druhu je také nutné pro správnou funkci občas vyměnit uhlíky. U spalovacího motoru je potřeba více údržby – doplňování paliva, čištění, také se musí hlídat, zda není RC letadlo nadměrně zahřáté.


RC letadla a jejich křídla


Hornoplošník je RC letadlo, jehož křídla jsou umístěna nad trupem. Toto letadlo se vyznačuje výbornou ovladatelností. To je způsobeno umístěním těžiště, které se nachází pod křídlem, to znamená, že letadlo má tendence vracet se do stabilní polohy. Dolnoplošník má naopak křídla umístěná pod trupem, takže jeho těžiště se nachází nad vrchní stranou křidel. Jeho ovládání je složitější, nicméně poskytuje výborný poměr stabilita x manévrování. Středoplošník je obvykle považován za letadlo, se kterým se létá nejobtížněji. Určitou stabilitu poskytuje v pozicích vzhůru nohama, pravou stranou nahoru atd. Tento druh nemá žádnou přirozenou pozici, ke které by se „stáčel“, což je vhodné pro piloty akrobaty.